Peki bu memnuniyetsizliğin altında yatan sebep ne? Gelin sebeplerden birkaç tanesini birlikte inceleyelim.

Son zamanlarda toplumda genel olarak memnuniyetsizliğin hakim olduğunu fark ettiniz mi? Kimisi geçim sıkıntısından, kimisi monoton yaşamından, kimisi sağlığını koruyamamaktan şikayetçi. Uzun zamandır “Ben hayatımdan çok memnunum” diyeni duyamadım. Siz diyenlerdenseniz zoru başarmışsınız demektir. Tebrik edeyim ve başaramamış olanlar için yazıma devam edeyim 🙂

Sebeplerden bir tanesini kendi hayatımdan yola çıkarak vermek istiyorum. Büyük şehirlerde ve belirli bir koşuşturmanın içinde sıkışmış kalmış insanların genel problemlerinden biri: Monotonluk.

Biz İstanbul’da yaşayan küçük bir aileyiz. Bizimle yaşayan dört patili dört evladımız var. Eşim ve ben çalışıyoruz. Çoğumuzun yaptığı gibi gün içinde hayalini kurduğumuz tek şey bir an önce işi bitirip evimize kavuşmak. Günlerimiz tatillerin peşinden koşarak geçiyor. Hal böyle olunca farkında olmadan monotonluğun içinde buluyoruz kendimizi.

İstanbul diyoruz. Vaktini değerlendirebileceğin sayısız imkanın olduğu şehirden bahsediyoruz. Sinemalar, konserler, tiyatrolar… Ama nerdee? Enerjin olsa paran olmuyor, paran olsa enerjin. Kısır döngü yani.

Memnuniyetsizliğin bir diğer sebebi olarak geçim sıkıntısını göstersem itirazınız olmaz herhalde. Sadece büyük şehirlerde yaşayanların değil, herkesin sıkıntısı bu. Geçim sıkıntısıyla birlikte eğitim kaygısı da başlıyor. Çocuğu olan çocuğunun eğitimi için endişelenir, olmayan ise olacak olan çocuğu için. Kimi ay sonunu nasıl getireceğini, kimi başını soktuğu evin kirasını/kredisini nasıl ödeyeceğini. Hep bir kaygı, endişe var ama.

Daha sayısız şey sıralanabilir ama daha fazla can sıkmak istemiyorum. Sorundan çok çözüme odaklanmalıyız bence. Ne yapabiliriz? Neleri değiştirebiliriz hayatımızda? İşte bunların hepsinin cevabını beraberce, paylaşarak bulacağız 🙂 Siz sorunları boşverin, yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin. Unutmayın ki su her zaman akmış ve yolunu bulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir